خانه / برنامه ی معرفت / برنامه ی معرفت (۹ خرداد ۱۳۹۳)
برنامه معرفت
      302-09-khordad-1393

برنامه ی معرفت (۹ خرداد ۱۳۹۳)

در این برنامه به اندیشه های اجتماعی و سیاسی حکیم فارابی با نگاهی به کتاب «نیایش فیلسوف» (اثر دکتر دینانی) پرداخته شد.

  • فارابی فیلسوف فرهنگ است. «فارابی و فرهنگ» «فارابی و فکر» این سه (فاء) را می خواهم اینجا ردیف کنم.

تفکر یک طریق است. راههایی که شما می روی مثلا به منزل میروی اگر در بین راه بمانی و برگردی، از مسیر دور شده ای. مثلا از اینجا میخواهی به یک شهرستان بروی. نصف راه را بروی و دوباره برگردی و بعد دوباره بخواهی حرکت کنی؛ این جوری مسیر شما دور می شود و شما مسیرتون را دور کرده اید.

خود تفکر، یک راه است. این راه خصلتی که دارد این است که اگر در وسط راه شکست هم بخوری و از این تفکری که داری برگردی، از مقصد دور نشده ای! یعنی تفکر، راهی است که حتی اگر بازگشت به عقب بکنی، از مقصود دور نشده ای. یعنی شکست نخورده ای. این چه حرفی است که من میزنم؟

بسیاری از آدمها بوده اند که نصف یا بخشی از عمرشان را در یک تفکری به سر می بردند. بعد به یک مرحله ای از تفکر می رسند که از تفکر قبلی خود باز می گردند. تفکرشان به جای بهتری می رسد. و چه بسا متوجه می شوند که اشتباه کرده بودند. اگر متوجه شوند که اشتباه کردند و برگردند، این شکست است یا نزدیک شدن به مقصد؟ دقیقتر به مقصد می رسد.

صدرالمتألهین یک فیلسوفی است که همه می شناسیم. او می گوید که تا مدتی از عمرش اصالت ماهوی بوده (به تبع استادش میرداماد) و خیلی هم دفاع می کرده است بعد یکدفعه متوجه می شود که اشتباه می کرده است و اصالت وجود حق است. حالا که به اصالت وجود رسید و این همه دفاع کرد و این همه براهین قاطع و محکم برای اثبات اصالت وجود اقامه کرد که در اثبات اصالت وجود در تاریخ، بی نظیر است، این را شکست می دانید؟

فایل تصویری

فایل صوتی

فایل متنی (بزودی)

۱ دیدگاه

  1. سلام
    آدرس لینک فایل صوتی اشتباه است.

    صحیحش این است :

    http://dl.irph.ir/Sound/all-sound-Maarefat/302-09-khordad-1393.mp3

    یا علی

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

کلیه ی نظرات رسمی و مواضع علمی و فرهنگی جناب آقای دکتر اسماعیل منصوری لاریجانی از طریق این وب سایت اطلاع رسانی می گردد.
اجرا و پشتیبانی فنی: بهینه وب